Tüm Zamanların En İyi Çocuk Kitapları

Tüm Zamanların En İyi Çocuk Kitapları

Çocukların kitapları tam anlamıyla anlamaları için yaşlarına uygun kitap okumaları gerektiğini unutmayın. Kitaplar, belirli yaş gruplarındaki çocuklara hitap etmek için yazılır ve resimlenir. En küçük çocuklara yönelik kitapların çoğu çekici renkli resimlere ve basit kelimelerle illüstrasyonlara sahiptir. En küçük çocuklar okuyamadığından, ebeveynleri ile eğlenmek içindir. Daha büyük çocuklara yönelik kitaplar daha fazla metin ve daha karmaşık hikayeler içerir ve resimler genellikle daha gelişmiş zihinlerin hayal gücüne bırakılır.
Aşağıda, çocukların ve ebeveynleri ile birlikte yıllardır severek okudukları ve aynı zamanda çocuk edebiyatı uzmanları tarafından seçilen en iyi çocuk kitabının bir listesi bulunmaktadır. Yaşa göre gruplandırılsalar da, bazı çocukların ileri düzey okuyucular olduğunu ve küçük çocuklara yönelik bazı kitapların çekici olduğunu ve daha büyüklere bile bir şeyler söylediğini unutmayın.Ayrıca, bu listedeki kitaplardan bazıları bir serinin parçasıdır ve seriye harika bir giriştir.


 Tüm Zamanların En İyi Çocuk Kitapları

 

Çaya Gelen Kaplan -Judith Kerr - Okuma yaşı: 6
Bir zamanlar Sophie adında küçük bir kız varmış. Annesiyle mutfakta çay içiyormuş. Birden kapının zili çalmış.İlk baskısı 1968 yılında yapılan Çaya Gelen Kaplan’da kendini çaya davet ettiren ve evdeki her şeyi yiyip içtikten sonra çıkıp giden, bir daha da dönmeyen kaplanın hikâyesi anlatılıyor.
Kapağında iyi huylu, sakin bir kaplan ile halinden memnun bir kız çocuğunun yer aldığı kitap, canlı renkleri ve yuvarlak hatlı resimleriyle ilgi uyandırmaya devam ediyor.


Aç Tırtıl - Eric Carle Okuma yaşı: 2-5
1969 yılında ilk kez yayımlandığından beri pek çok ödül alan, tüm dünyada 62 dile çevrilen ve 46 milyondan fazla satan Aç Tırtıl, çocukların sevgilisi olmaya devam ediyor. Büyük boyutu, Eric Carle’ın capcanlı resimleri ve sade diliyle bu kitap özellikle okulöncesi çocuklarına eğlenceli okuma deneyimi yaşatarak kitap sevgisi kazandırmaya yardımcı oluyor...
Aç Tırtıl pazartesi günleri 1 elma, salıları 2 kocaman armut, çarşambaları 3 erik, perşembeleri 4 çilek, cumaları 5 portakal tadında...Cumartesileri ise birbirinden leziz 10 farklı yiyeceğe bedel. Pazarları mı? Pazarları güzel bir kitap okumanın tarif edilmez mutluluğudur Aç Tırtıl.


Paketiniz Var - Rod Campbell
Tüm dünyada 20’den fazla dile çevrilen, 8 milyondan fazla satan, ilk yayınlandığı 1982 yılından beri hâlâ en çok okunan başucu kitaplarından biri olan Paketiniz Var, yıllardır çocuklar kadar ebeveynlerin de en sevdiği kitaplardan, klasikleşmiş bir hikâye. Ve şimdi 35. yılına özel tasarımıyla, Beta Kids etiketiyle Türkçede.
Çocuklar kapakçıkları kaldırıp hayvanat bahçesinin onlara hangi hayvanı yolladığını keşfedecekler. En sevilen hayvanlar, kolayca akılda kalan eğlenceli metni, en minik okurlara uygun, kalın sayfalara sahip ve küçük eller için mükemmel tasarımıyla Paketiniz Var her çocuğun kütüphanesinde yer alması gereken bir kitap.
Maymun mu? Aslan mı? Ve hatta fil mi acaba? Haydi şimdi sen de kapakçıkları kaldır ve gör bakalım hayvanat bahçesi sana ne yollamış: sürprizlerle dolu sayfaların sonunda seni bekleyen mükemmel bir evcil hayvan mı yoksa?


Doğduğun Gece - Nancy Tillman
Bu Seni Seviyorum demek.
Her yaştan insana hitap eden, hediye edildiğinde sevgi mesajı taşıyan, çocuklara okunduğunda özgüven geliştiren, dünyada iki milyonun üzerinde satış yapan ve mega bestseller olarak anılan Doğduğun Gece kitabını size ve sevdiklerinize sunuyoruz.


Vahşi şeyler ülkesinde –Maurice Sendak
Bir gece Max kurt kostümünü giyer ve türlü türlü yaramazlık yapar, bu yüzden annesi ona 'Vahşi Şey' der ve akşam yemeğini yemeden onu yatağa gönderir.O gece Max'in odasında bir orman büyümeye başlar ve bir okyanus, Max'i vahşi şeylerin olduğu yere götürmek için bir tekneyle koşar.Max vahşi şeyleri ehlileştirir ve kendilerini onların kralı olarak taçlandırır ve sonra vahşi karmaşa başlar!Ama Max canavarları yatağa gönderdiğinde ve her şey sessizleştiğinde, kendini yalnız hissetmeye başlar ve birinin onu en çok sevdiği yere, eve yelken açmanın zamanının geldiğini fark eder.

Karlı bir gün / Ezra Jack Keats
Bir sabah, Brooklyn'de küçük bir çocuk, taze kar yağışı ile parıldayan değişen bir dünyaya uyanır. Ve metinde hiçbir zaman doğrudan bahsedilmese de, genç Peter siyahtır, büyük bir çocuk kitabında rol alan ilk karikatürize edilmemiş Siyah insanlardan biridir. Yazar ve illüstratör Ezra Jack Keats beyazdı, ancak bir çocuğun ilk kar deneyimini hassas bir şekilde tasvir etmesi Caldecott Madalyası kazandı ve ebeveynler ve her renkten çocuklar tarafından benimsendi. (0-2 yaş arası için)

Vahşi Atları Seven Kız - Paul Goble
"Atları çok seven bir kız vardı köyde. Atları, dereye su içmeye götürürdü. Çok yumuşak bir sesle konuşur, atlar da onu takip ederdi. Bu kızın atlarla özel bir iletişimi olduğunu insanlar fark etmişti."Ve işte böyle başlar, kendisini kabilesinin atlarının bakımına adamış, genç bir Amerika Yerlisi kızın hikâyesi. Paul Goble, basit bir metin ve muhteşem resimlerle, bu kızın atların arasına karışıp kendi özgürlüğüne koşmasını anlatıyor."Kitabın hem hikâyesi hem de görsel çalışmaları, Yerli Amerikan kültürünün simgesi olan doğa ile ahengi ve doğa aşkını ifade ediyor."


Ferdinand - Munro Leaf
Gerçek bir klasik
1936 yılında çocuk kitapları yazarı Munro Leaf tarafından yazılan ve ünlü çizer Robert Lawson tarafından resimlenerek yayınlanan Ferdinand bir klasik haline gelerek büyük bir başarı yakalamıştır. Arenada dövüşmektense oturup çiçek koklamayı tercih eden Ferdinand isimli bir boğanın hikâyesinin anlatıldığı kitap tüm dünyada hızla çok sevilmiş ve Walt Disney tarafından çizgi filmi yayınlamıştır.Şiddet karşıtı görüşleriyle tüm dünyaya örnek olan Mahatma Gandi ise en sevdiği kitap olarak Ferdinand’ı göstermiştir.Dünyanın en büyük film yapım ve dağıtım şirketlerinden biri olan Twentieth Century Fox, bir dünya klasiği haline gelen Ferdinand’ın bu hikâyesinden esinlenerek, ABD’de ilk yayınlanma tarihinden 81 yıl sonra Ferdinand’a beyazperdede yeniden hayat vermiştir.


Yayazula-Julia Donaldson
Yayazula (The Gruffalo) “Minik fındık faresi gezintiye çıktı Karanlık ormanın içinde. Tilki gördü fareyi Mmm, dedi, şunu indirsem mideye.” Karanlık ormanın içinde biraz daha ilerle, takıl cin gibi zeki farenin peşine, gör bak başına neler gelecek, baykuşla, yılanla ve karnı acıkmış yayazula ile nasıl baş edecek... Orijinal Adı The Gruffalo

Seni Hep Seveceğim-Robert Munsch

Bu kitap 24 yıl önce yayımlandı ve hâlâ çoksatanlar listesinde. Bunun elbette bir nedeni var.*
- Darcy Matheson, Daily Hive
Seni hep seveceğim,Sana her zaman bağlı olacağım,
Yaşadığım sürece
Bebeğim olacaksın benim.
İlk defa 1995 yılında yayımlanan ve o günden beri tüm dünyada 15 milyon satan Seni Hep Seveceğim, anne-çocuk ilişkisine, karşılıksız sonsuz sevgiye, ailenin önemine ve küçük bir çocuğun büyüme sürecine dair bir kitap. Rengârenk görsellerle süslenen ve masalsı bir dille anlatılan bu hikâye, her yaştan okuru kendine çekmeyi başarıyor.
*Robert Munsch’tan bambaşka, alışılmadık bir hikâye. Bir ebeveynin çocuğuna karşı duyduğu sonsuz sevgi, Sheila McGraw’ın pastel tonlarındaki harika çizimleriyle mükemmel bir biçimde anlatılmış. Senelerce tekrar tekrar okunacak bir kitap


Cömert Ağaç- Shel Silverstein
"Bir zamanlar bir ağaç vardı ve küçük çocuğu çok sevdi..."Her gün çocuk ağacın yanına gelir, onun elmalarını toplar, dallarında sallanır, gövdesine tırmanır. Bu durumdan ağaç oldukça mutludur.
Zaman geçer çocuk büyür. İstekleri ve beklentileri farklılaşmaya ve o oranda da artmaya başlar. Ağacı tüketircesine isteklerde bulunur. Ağaç verdikçe verir.Bu öykü dokunaklı ve dokunaklı olduğu kadarıyla da hayata ilişkin dersleri içinde barındırır. Öyküde mutlulukla üzüntü hep iç içe seyreder.Shel Silverstein'in her yaştan okuru için hazırladığı bu kitap "Almadan vermeyi, karşılıksız olsa da sevmeyi, vermenin bir mutluluk sebebi" olabileceğini anlatmakta.

Eğer Bir Fareciğe Kurabiye Verirsen
-Laura Numeroff
Dünyada tüm zamanların en çok sevilen çocuk kitabı serilerinden biri olan *Eğer…* serisinin
ilk üç kitabını çocuklarımızla buluşturuyoruz.New York Times Çok Satanlar unvanlı yazar Laura Numeroff’un kaleme aldığı,Felicia Bond’un eğlenceli resimleriyle süslediği, on üç dile çevrilen kitaplar, rengârenk,
kaliteli baskılarıyla şimdi Türkçede.Bir fareciğe kurabiye verdiniz diyelim, yanına bir bardak da süt ister. Sütten bıyık olmuş mu diye aynaya bakmak ister, sonra da tüylerini kırpmak için makas ister...Bu hareketli fareciğe kurabiye vermenin sonuçları, genç ev sahibini bitap düşürecek ancak
bu keyifli kitabın her sayfasında birbirini takip eden komiklikler küçük okurları gülümsetecek.

 

Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün - Philip C. Stead ve Erin E. Stead

Hayvanat Bahçesi’nde çalışan Amos MCGee, sevgili dostları fil, kaplumbağa, penguen, gergedan ve baykuşa daima zaman ayırırdı. Bir gün hastalanınca işe gidemedi ama evde perişan halde yataktan çıkamazken beklenmedik misafirler kapısını çaldı. Roller tersine dönmüştü, dostları onu ziyarete gelmişti.
Philip C. Stead’in yumuşak bir dille yazdığı Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün kitabı, arkadaşlık ve kendini başkalarına adama üzerine sıcak bir hikâye anlatıyor.
Kitabı resimleyen, yazarın eşi Erin E. Stead ise etkileyici çizimleriyle hikâyeye bambaşka bir boyut kazandırıyor.
Philip C. Stead bu kitabıyla 2011’de Caldecott Madalyası’yla ödüllendirildi.
Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün, ayrıca 2010’da New York Times tarafından En İyi Resimli Kitap, Publishers Weekly tarafından 2010’un En İyi Çocuk Kitabı seçildi.
Yazar Creawed Tuna Fish and Peas on Toast [Ekmek üstüne kremalı tonbalığı ve bezelye] kitabını da hem yazdı, hem resimledi.HAROLD VE SİHİRLİ TEBEŞİR - CROCKETT JOHNSON

Bir akşam uykusu gelmeyen Harold, ay ışığında yürüyüşe çıkmak istedi. Ama gökyüzünde ay görünmüyordu. Harold da tuttu bir ay çizdi. Ne de olsa sihirli bir tebeşiri vardı. Sihirli tebeşiriyle çizdiği her şey gerçek oluyordu.Harold ve Sihirli Tebeşir, çocuk kitapları içinde hayal gücü en yüksek ve en büyüleyicilerinden biridir. Dünya çapında sevilen bu klasik eserin arkasında yatan yaratıcı konsept, çocukların merakını uyandırıyor. Harold ve sihirli tebeşirinin etkileyici ve zekice örülen maceraları sayfa sayfa ilerledikçe, kuşaklar boyunca unutulmayacak bir öykü ortaya çıkıyor. Eğlenceli ayrıntılar ve sürprizlerle dolu bu neşeli öykü, çocukların hayal güçlerinin sınırlarını genişletiyor.

Tekrar tekrar okunası büyüleyici bir uyku öncesi öyküsü olan Harold ve Sihirli Tebeşir, altmış yıldır her yaştan okuyucuya keyifli vakitler yaşatmaya devam ediyor.


Amelia Bedelia Serisi- Herman Parish
Amelia Bedelia, ailesinin bir yavru köpek sahiplenmeyi kabul ettiğini duyunca hem şaşırdı hem de sevindi. İyi, ama belki yüzlerce belki de binlerce farklı cins köpek yavrusu var, hangisini seçeceğine nasıl karar verecek? Kendisine en uygun dört ayaklı arkadaşı nasıl bulacak? Amelia Bedelia dünyanın en tatlı, en cesur ve en şirin yavrusunu bulmaya kararlı.
İşte bu yüzden:
1. Bir barınağı ziyaret ediyor.
2. Parklara bakıyor.
3. Bir köpek bakıcısından tavsiye istiyor.
4. Bir köpek şovuna gidiyor.
Acaba Amelia Bedelia hayallerindeki yavruyu bulabilecek mi?

Kaldırımın Bittiği Yer - Shel Silverstein
Silverstein’ın eşsiz çizimleriyle süslediği şiirlerinden ve manzum öykülerinden oluşan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan KALDIRIMIN BİTTİĞİ YER, Parent & Child dergisinin önerdiği 100 Büyük Çocuk Kitabı’ndan biri Ayrıca 2007’de Ulusal Eğitim Birliği tarafından “Öğretmenlerin Çocuklar İçin Önerdiği İlk 100 Kitap” arasına seçildi.
Televizyona dönüşen çocuk, balina yiyen kız, çöplerini hiç atmayan kadın, tek boynuzlu at, uçan ayakkabılar, elmas bahçeleri, diş doktoruna giden timsahlar… Birbirinden ilginç ve komik kahramanlar, büyülü sözcükler… Kaldırımın bittiği yerde Silverstein’ın dünyası başlıyor. Siz de bu dünyanın kapılarından içeri girebilirsiniz!“Silverstein’ın şiirleri kusursuz bir ritim ve uyuma sahip. Bu nedenle şiirleri yüksek sesle okumak büyük bir zevk.

Örümcek Ağı- E. B. White
Wilbur: Küçük ve saf bir domuz yavrusu.
Charlotte: Gözüpek ve acımasız görünüşünün altında sıcacık yürekli bir örümcek.
Örümcek Ağı:Birbirlerine sonuna kadar sadık ve sevgi dolu bu ikilinin muhteşem dostluğunun hikâyesi.
E.B. White, Wilbur ve Charlotte'la beraber çiftlik hayatının büyülü atmosferine çağırıyor sizleri.

Dördüncü Sınıfa Giden Bir Hiçin Hikayesi- Judy Blume
Peter'in hayattaki en büyük derdi iki buçuk yaşındaki kardeşi Karamel. Büyükler ona bayılıyor fakat Peter ile kaplumbağası Tıptıp için o tam bir baş belası! Sürekli ayak altında dolaşıp elini sürdüğü her şeyi berbat ediyor, öfkelenince kendini yere atıp avaz avaz bağırıyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Tıptıp'a göz dikince Peter'in sabrı taşıyor. Peki, ailesinin biraz da kendisine ilgi göstermesini nasıl sağlayabilir?
Dördüncü Sınıfa Giden Bir Hiçin Hikâyesi dünyaca ünlü ödüllü yazar Judy Blume'un klasikleşmiş Karamel dizisinin ilk kitabı.

Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus'ta-Astrid Lindgren
Pippi Uzunçorap ve arkadaşları Tommy ile Annika, Pippi'nin babasının kral olduğu Büyük Okyanus adasına yelken açtıklarında gerçek incilerle bilye oynayacaklarını ve aç köpekbalıklarıyla tanışacaklarını hayal dahi edemezler. Kötü korsanlarla karşılaşacakları da akıllarının ucundan geçmez ama hiçbir korsan, gittiği her yere şamata götüren Pippi'yle boy ölçüşemez!
“Ele avuca sığmayan Pippi Uzunçorap'ın yeniden ortaya çıktığı her hikâye bir kutlamayı hak ediyor. Bu kitap da istisna değil.”The New York Times

Mutlu Yıllar Ayı Paddington-Michael Bond
Ayı Paddington’ın öyküleri, tam elli yıldır dünyanın her yerinde çocukları eğlendirmeye devam ediyor.
*Paddington gibi ayılara çok ender rastlanıyor,* diyor Bayan Bird. *Hem bence bu iyi bir şey çünkü aksi halde marmelatlar için küçük bir servet harcamamız gerekirdi.*
İyi ki Paddington gibi ayılara az rastlanıyor. Çünkü Paddington ne zaman ev süsleme, fotoğraf çekme gibi işlere kalkışsa veya dedektifliğe filan merak salsa, ortalık karmakarışık oluyor!
Yine de… evde bir ayının olması güzel! Brown ailesinin yeni arkadaşı, sizin de arkadaşınız olacak!

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery
"Senin yaşadığın yerdeki insanlar," dedi Küçük Prens, "bir bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyor ve yine de aradıklarını bulamıyorlar."
"Doğru, bulamıyorlar."
"Ve aslında aradıkları şeyi, tek bir gülde veya bir avuç suda bulabilirlerdi."
"Elbette."
Ve Küçük Prens ekledi:
Ama gözler göremez. İnsanın kalbiyle araması gerekir."Her çocuğun başucunda bir Küçük Prens olmalı…
Şiirselliğin, insanlığın ve duyguların başyapıtı...

Bil Bakalım Seni ne Kadar Seviyorum- Sam McBratney
Yatma vakti gelen küçük tavşan, uyku saatini geciktirmek için büyük tavşana ‘Bil bakalım seni ne kadar seviyorum?’ der. Bunun üzerine ikisi, tatlı tatlı sevgilerini yarıştırmaya başlarlar. Anneler ve babalar günlerinde dünyada en çok tercih edilen kitap.

Şapkalı Kedi Geri Döndü -Dr. Seuss
Kendi başlarına okumaya yeni başlamış çocuklar için idealdir. Uyaklar, ritim ve tekrarlar kitapların okunmasını kolaylaştırır, bu da çocuğun özgüven kazanmasına yardımcı olur.
Şapkalı Kedi, yanında minyatür bir yaramazlar ekibiyle yeniden ortaya çıkınca, Sally’yle erkek kardeşi şamatalı bir serüvene daha dalıyorlar.Birbirinden komik öyküler, çılgın karakterler ve eğlenceli resimleri birleştiren Dr. Seuss, kendine özgü uyak, ritim ve tekrar yöntemleriyle, okumayı her yaş ve yetenekte çocuklar için kolaylaştırıyor.

 

DİP NOT: Bir çok cocuk kitabının Türkçe çevirisi bulunmadığından listeye dahil edemedik.Listeye eklemek istediğiniz bir öneriniz varsa bizimle iletişime geçiniz. incikitabevi@gmail.com

 

 

Kapat